Samsung Galaxy Ace NXT
1.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Ace NXT is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Ace NXT at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.7 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| GPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | VGA@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, SM-G313HZ only |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G313H, SM-G313HZ |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Ace NXT released?
The Samsung Galaxy Ace NXT was announced 2014, July.
What is the Samsung Galaxy Ace NXT's display size?
The Samsung Galaxy Ace NXT has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Ace NXT have?
The Samsung Galaxy Ace NXT is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Ace NXT have?
The Samsung Galaxy Ace NXT features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Ace NXT battery capacity?
The Samsung Galaxy Ace NXT has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Ace NXT support 5G?
No, the Samsung Galaxy Ace NXT does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Ace NXT run?
The Samsung Galaxy Ace NXT runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Ace NXT?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Ace NXT at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.