Samsung Galaxy Ace Style LTE G357
5.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 128.9 x 65.8 x 9.1 mm (5.07 x 2.59 x 0.36 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | SM-G357FZ, SM-G357FZ |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 released?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357's display size?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 have?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 have?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 have?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 battery capacity?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 has a 1900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 run?
The Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Ace Style LTE G357 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.