Samsung Galaxy Ace Style
4.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Ace Style is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Ace Style at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 121.2 x 62.7 x 10.7 mm (4.77 x 2.47 x 0.42 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz Essence UI |
| Chipset | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cream White, Dark Gray |
| Models | SM-G310HN |
| Price | About 133 usd |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Ace Style released?
The Samsung Galaxy Ace Style was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy Ace Style's display size?
The Samsung Galaxy Ace Style has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Ace Style have?
The Samsung Galaxy Ace Style is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Ace Style have?
The Samsung Galaxy Ace Style features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Ace Style battery capacity?
The Samsung Galaxy Ace Style has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Ace Style support 5G?
No, the Samsung Galaxy Ace Style does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Ace Style run?
The Samsung Galaxy Ace Style runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Ace Style?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Ace Style at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN