Samsung Galaxy Alpha (S801)
5.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1860 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Alpha (S801) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 12 MP main camera, a 1860 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Alpha (S801) at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G8508S |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 65.5 x 6.7 mm (5.21 x 2.58 x 0.26 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | 12 MP, f/2.2, 31mm (standard), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1860 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Sleek Silver, Dazzling White, Frosted Gold, Scuba Blue |
| Models | SM-G8508S, SM-G850W |
| Price | About 496 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Alpha (S801) released?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) was announced 2014, August.
What is the Samsung Galaxy Alpha (S801)'s display size?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Alpha (S801) have?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Alpha (S801) have?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Alpha (S801) have?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Alpha (S801) battery capacity?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) has a 1860 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Alpha (S801) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Alpha (S801) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Alpha (S801) run?
The Samsung Galaxy Alpha (S801) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Alpha (S801)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Alpha (S801) at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.