Samsung Galaxy Avant
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Avant is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Avant at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 132.9 x 66 x 9.9 mm (5.23 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 136.9 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G386T |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Avant released?
The Samsung Galaxy Avant was announced 2014, July.
What is the Samsung Galaxy Avant's display size?
The Samsung Galaxy Avant has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Avant have?
The Samsung Galaxy Avant comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Avant have?
The Samsung Galaxy Avant is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Avant have?
The Samsung Galaxy Avant features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Avant battery capacity?
The Samsung Galaxy Avant has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Avant support 5G?
No, the Samsung Galaxy Avant does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Avant run?
The Samsung Galaxy Avant runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Avant?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Avant at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.