Samsung Galaxy C10
7.6/ 10
Announced Not announced yetCancelled
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy C10 is a smartphone announced Not announced yet. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy C10 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.7, AF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Black, Blue |
| Price | About 423 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C10 released?
The Samsung Galaxy C10 was announced Not announced yet.
What is the Samsung Galaxy C10's display size?
The Samsung Galaxy C10 has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C10 have?
The Samsung Galaxy C10 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C10 have?
The Samsung Galaxy C10 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C10 have?
The Samsung Galaxy C10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy C10 battery capacity?
The Samsung Galaxy C10 has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C10 support 5G?
No, the Samsung Galaxy C10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C10 run?
The Samsung Galaxy C10 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C10?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C10 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.