Samsung Galaxy C5
5.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy C5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy C5 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - C5000 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - C5000 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.9 x 72 x 6.7 mm (5.74 x 2.83 x 0.26 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Dark Gray |
| Models | SM-C5000 |
| Price | About 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C5 released?
The Samsung Galaxy C5 was announced 2016, May.
What is the Samsung Galaxy C5's display size?
The Samsung Galaxy C5 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C5 have?
The Samsung Galaxy C5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C5 have?
The Samsung Galaxy C5 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C5 have?
The Samsung Galaxy C5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy C5 battery capacity?
The Samsung Galaxy C5 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy C5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C5 run?
The Samsung Galaxy C5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C5 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN