Samsung Galaxy C7 (2017)
7.0/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy C7 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz & 4x1.7 GHz) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy C7 (2017) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 74.7 x 7.9 mm (6.00 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz & 4x1.7 GHz) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.7, AF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, Pink |
| Models | SM-C710F, SM-C7100, SM-C7108 |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C7 (2017) released?
The Samsung Galaxy C7 (2017) was announced 2017, September.
What is the Samsung Galaxy C7 (2017)'s display size?
The Samsung Galaxy C7 (2017) has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C7 (2017) have?
The Samsung Galaxy C7 (2017) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C7 (2017) have?
The Samsung Galaxy C7 (2017) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C7 (2017) have?
The Samsung Galaxy C7 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy C7 (2017) battery capacity?
The Samsung Galaxy C7 (2017) has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C7 (2017) support 5G?
No, the Samsung Galaxy C7 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C7 (2017) run?
The Samsung Galaxy C7 (2017) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C7 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C7 (2017) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.