Samsung Galaxy C7 Pro
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy C7 Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy C7 Pro at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 77.2 x 7 mm (6.16 x 3.04 x 0.28 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes, with A-GPS, GLONASS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Dark Blue |
| Models | SM-C7010, SM-C701F, SM-C7018 |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C7 Pro released?
The Samsung Galaxy C7 Pro was announced 2017, January.
What is the Samsung Galaxy C7 Pro's display size?
The Samsung Galaxy C7 Pro has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C7 Pro have?
The Samsung Galaxy C7 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C7 Pro have?
The Samsung Galaxy C7 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C7 Pro have?
The Samsung Galaxy C7 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy C7 Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy C7 Pro has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C7 Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy C7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C7 Pro run?
The Samsung Galaxy C7 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C7 Pro at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.