Samsung Galaxy C9 Pro
7.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy C9 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy C9 Pro at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 80.7 x 6.9 mm (6.41 x 3.18 x 0.27 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Gorilla |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fast battery charging 18W |
| Models | SM-C9000, SM-C900F, SM-C9008, SM-C900Y |
| Price | About 416 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C9 Pro released?
The Samsung Galaxy C9 Pro was announced 2016, October.
What is the Samsung Galaxy C9 Pro's display size?
The Samsung Galaxy C9 Pro has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C9 Pro have?
The Samsung Galaxy C9 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C9 Pro have?
The Samsung Galaxy C9 Pro is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C9 Pro have?
The Samsung Galaxy C9 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy C9 Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy C9 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C9 Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy C9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C9 Pro run?
The Samsung Galaxy C9 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C9 Pro at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.