Samsung Galaxy Core Advance
5.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Core Advance is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core Advance at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 133.3 x 70.5 x 9.7 mm (5.25 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Blue, Pearl White |
| Price | About 212 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core Advance released?
The Samsung Galaxy Core Advance was announced 2013, December.
What is the Samsung Galaxy Core Advance's display size?
The Samsung Galaxy Core Advance has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core Advance have?
The Samsung Galaxy Core Advance comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core Advance have?
The Samsung Galaxy Core Advance is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core Advance have?
The Samsung Galaxy Core Advance features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core Advance battery capacity?
The Samsung Galaxy Core Advance has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core Advance support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core Advance does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Core Advance run?
The Samsung Galaxy Core Advance runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core Advance?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core Advance at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.