Samsung Galaxy Core I8260
4.9/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Core I8260 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core I8260 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I8260 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
BODY | |
| Dimensions | 129.3 x 67.6 x 9 mm (5.09 x 2.66 x 0.35 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (4.5GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Blue, Chic White |
| Models | GT-I8260, GT-I8262 |
| Price | About 178 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core I8260 released?
The Samsung Galaxy Core I8260 was announced 2013, May.
What is the Samsung Galaxy Core I8260's display size?
The Samsung Galaxy Core I8260 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core I8260 have?
The Samsung Galaxy Core I8260 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core I8260 have?
The Samsung Galaxy Core I8260 is available with 8GB / 5GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core I8260 have?
The Samsung Galaxy Core I8260 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core I8260 battery capacity?
The Samsung Galaxy Core I8260 has a 1800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core I8260 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core I8260 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Core I8260 run?
The Samsung Galaxy Core I8260 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core I8260?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core I8260 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.