Samsung Galaxy Core II
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Core II is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core II at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 130.3 x 68 x 9.8 mm (5.13 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G355H, SM-G355HN, SM-G355M |
| Price | About 145 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core II released?
The Samsung Galaxy Core II was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy Core II's display size?
The Samsung Galaxy Core II has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Core II have?
The Samsung Galaxy Core II is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core II have?
The Samsung Galaxy Core II features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core II battery capacity?
The Samsung Galaxy Core II has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core II support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Core II run?
The Samsung Galaxy Core II runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core II?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core II at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.