Samsung Galaxy Core LTE
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Core LTE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core LTE at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 132.9 x 66.3 x 9.8 mm (5.23 x 2.61 x 0.39 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | PLS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G386F, SM-G386T1 |
| Price | About 290 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core LTE released?
The Samsung Galaxy Core LTE was announced 2014, February.
What is the Samsung Galaxy Core LTE's display size?
The Samsung Galaxy Core LTE has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core LTE have?
The Samsung Galaxy Core LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core LTE have?
The Samsung Galaxy Core LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core LTE have?
The Samsung Galaxy Core LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Core LTE has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Core LTE run?
The Samsung Galaxy Core LTE runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core LTE at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN