Samsung Galaxy Core Plus
3.9/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Core Plus is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core Plus at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - G3500 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 129.7 x 66 x 9.5 mm (5.11 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 132.5 g (4.66 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Pink |
| Models | SM-G3502, SM-G350, SM-G352, SM-G3520 |
| Price | About 167 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core Plus released?
The Samsung Galaxy Core Plus was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Core Plus's display size?
The Samsung Galaxy Core Plus has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Core Plus have?
The Samsung Galaxy Core Plus is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core Plus have?
The Samsung Galaxy Core Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core Plus battery capacity?
The Samsung Galaxy Core Plus has a 1800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core Plus support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Core Plus run?
The Samsung Galaxy Core Plus runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core Plus at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.