Samsung Galaxy Core Prime
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Core Prime is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core Prime at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - G360F |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) - G360G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 130.8 x 67.9 x 8.8 mm (5.15 x 2.67 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (LTE models, except SM-G360BT) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity Digital TV (SM-G360BT) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gray |
| Models | SM-G360T, SM-G3606, SM-G3608, SM-G3609, SM-G360BT, SM-G360F, SM-G360FY, SM-G360G, SM-G360GY, SM-G360H, SM-G360H/D, SM-G360BT, SM-G361, SM-G361H, SM-G361F, SM-G360HU, SM-G360T1, SM-G360M, SM-G360P |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core Prime released?
The Samsung Galaxy Core Prime was announced 2014, November.
What is the Samsung Galaxy Core Prime's display size?
The Samsung Galaxy Core Prime has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core Prime have?
The Samsung Galaxy Core Prime comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core Prime have?
The Samsung Galaxy Core Prime is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core Prime have?
The Samsung Galaxy Core Prime features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy Core Prime has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Core Prime run?
The Samsung Galaxy Core Prime runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core Prime at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.