Samsung Galaxy E5
5.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy E5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy E5 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - E500F, E500H, E500HQ, E500M |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 141.6 x 70.2 x 7.3 mm (5.57 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Brown |
| Models | SM-E500F, SM-E500F, SM-E500H, SM-E500H/DD, SM-E500H, SM-E500HQ, SM-E500M, SM-E500M |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy E5 released?
The Samsung Galaxy E5 was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy E5's display size?
The Samsung Galaxy E5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy E5 have?
The Samsung Galaxy E5 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy E5 have?
The Samsung Galaxy E5 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy E5 have?
The Samsung Galaxy E5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy E5 battery capacity?
The Samsung Galaxy E5 has a 2400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy E5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy E5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy E5 run?
The Samsung Galaxy E5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy E5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy E5 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.