Samsung Galaxy Exhibit T599
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Exhibit T599 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.8 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a 1.0 GHz dual-core Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Exhibit T599 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 121.4 x 62.5 x 10.4 mm (4.78 x 2.46 x 0.41 in) |
| Weight | 119.1 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~54.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | NovaThor U8420 |
| CPU | 1.0 GHz dual-core Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Exhibit T599 released?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 was announced 2013, May.
What is the Samsung Galaxy Exhibit T599's display size?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Exhibit T599 have?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Exhibit T599 have?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Exhibit T599 have?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Exhibit T599 battery capacity?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Exhibit T599 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Exhibit T599 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Exhibit T599 run?
The Samsung Galaxy Exhibit T599 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Exhibit T599?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Exhibit T599 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.