Samsung Galaxy Express 2
5.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Express 2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Express 2 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 65.7 x 9.8 mm (5.21 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 134.2 g (4.73 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Models | SM-G3815 |
| Price | About 234 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Express 2 released?
The Samsung Galaxy Express 2 was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Express 2's display size?
The Samsung Galaxy Express 2 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Express 2 have?
The Samsung Galaxy Express 2 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Express 2 have?
The Samsung Galaxy Express 2 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Express 2 have?
The Samsung Galaxy Express 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Express 2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Express 2 has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Express 2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Express 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Express 2 run?
The Samsung Galaxy Express 2 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Express 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Express 2 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.