Samsung Galaxy Express Prime
4.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Express Prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Express Prime at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 71.1 x 7.9 mm (5.60 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 138.9 g (4.90 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail X Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 ( Marshmallow ) |
| Chipset | Exynos 3475 Quad (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-J320AZ |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Express Prime released?
The Samsung Galaxy Express Prime was announced 2016, April.
What is the Samsung Galaxy Express Prime's display size?
The Samsung Galaxy Express Prime has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Express Prime have?
The Samsung Galaxy Express Prime comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Express Prime have?
The Samsung Galaxy Express Prime is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Express Prime have?
The Samsung Galaxy Express Prime features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Express Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy Express Prime has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Express Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy Express Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Express Prime run?
The Samsung Galaxy Express Prime runs Android 6.0 (full: Android 6.0 ( Marshmallow )).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Express Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Express Prime at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN