Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 850 MHz chipset, a 3 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 113.2 x 61.6 x 11.9 mm (4.46 x 2.43 x 0.47 in) |
| Weight | 118.9 g (4.20 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 850 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black |
| Models | GT-S6792L |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L released?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L's display size?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L have?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L have?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L features a 3 MP main camera. Specifications: 3 MP.
What is the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L battery capacity?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L has a 1300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L support 5G?
No, the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L run?
The Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Fame Lite Duos S6792L at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.