Samsung Galaxy Fold 5G
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display7.3 inches · 1536×2152
- Camera12 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4235 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Fold 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 7.3 inches display, 12 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4235 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Fold 5G at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
5.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SM-F900U |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - SM-F900U |
| 5G | 5G NSA / Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm, Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.3 inches, 162.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2152 pixels (~362 ppi density) HDR10+ Cover display: 4.6", Super AMOLED, 720 x 1680 pixels (21:9) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB8/12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22µm, depth sensor Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm";i |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4235 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Silver, Cosmos Black |
| Models | SM-F900F, SM-F9000, SM-F900W, SM-F900U |
| Price | 2287 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Fold 5G released?
The Samsung Galaxy Fold 5G was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy Fold 5G's display size?
The Samsung Galaxy Fold 5G has a 7.3 inches display with 1536 x 2152 pixels (~362 ppi density)
HDR10+
Cover display: 4.6" resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Fold 5G have?
The Samsung Galaxy Fold 5G comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Fold 5G have?
The Samsung Galaxy Fold 5G is available with 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Fold 5G have?
The Samsung Galaxy Fold 5G features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Fold 5G battery capacity?
The Samsung Galaxy Fold 5G has a 4235 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Fold 5G support 5G?
Yes, the Samsung Galaxy Fold 5G supports 5G networks.
What operating system does the Samsung Galaxy Fold 5G run?
The Samsung Galaxy Fold 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Fold 5G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Fold 5G at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.