Samsung Galaxy Fold
8.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.3 inches · 1536×2152
- Camera12 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4380 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Fold is a smartphone announced 2019. Key specs include a 7.3 inches display, 12 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4380 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Fold at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
6.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SM-F900U |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - SM-F900U |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm , Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM, Electronic SIM card (eSIM) |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.3 inches, 162.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2152 pixels (~362 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Triple | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22µm, depth sensor Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm";i |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4380 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Silver, Cosmos Black, Martian Green, Astro Blue |
| Models | SM-F900F, SM-F9000, SM-F900W, SM-F900U |
| Price | 1906 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Fold released?
The Samsung Galaxy Fold was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy Fold's display size?
The Samsung Galaxy Fold has a 7.3 inches display with 1536 x 2152 pixels (~362 ppi density) resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Fold have?
The Samsung Galaxy Fold comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Fold have?
The Samsung Galaxy Fold is available with 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Fold have?
The Samsung Galaxy Fold features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Fold battery capacity?
The Samsung Galaxy Fold has a 4380 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Fold support 5G?
No, the Samsung Galaxy Fold does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Fold run?
The Samsung Galaxy Fold runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Fold?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Fold at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.