Samsung Galaxy Folder2
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera16GB 2GB RAM
- Memory2 GB RAM
- Battery1950 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Folder2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 3.8 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 1950 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Folder2 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 60.2 x 16.1 mm (4.80 x 2.37 x 0.63 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16GB 2GB RAM |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Wine Red, Black, Gold |
| Models | SM- G1650W |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Folder2 released?
The Samsung Galaxy Folder2 was announced 2017, July.
What is the Samsung Galaxy Folder2's display size?
The Samsung Galaxy Folder2 has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Folder2 have?
The Samsung Galaxy Folder2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Folder2 have?
The Samsung Galaxy Folder2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What is the Samsung Galaxy Folder2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Folder2 has a 1950 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Folder2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Folder2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Folder2 run?
The Samsung Galaxy Folder2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Folder2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Folder2 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.