Samsung Galaxy Fresh S7390
4.9/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Fresh S7390 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Fresh S7390 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S7390 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 63.1 x 10.9 mm (4.78 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | GT-S7392 |
| Price | About 134 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Fresh S7390 released?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Fresh S7390's display size?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Fresh S7390 have?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Fresh S7390 have?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Fresh S7390 battery capacity?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Fresh S7390 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Fresh S7390 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Fresh S7390 run?
The Samsung Galaxy Fresh S7390 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Fresh S7390?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Fresh S7390 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.