Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 144.7 x 72.4 x 8.6 mm (5.70 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass TV tuner |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-G530BT |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV released?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV was announced 2014, October.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV's display size?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV battery capacity?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV support 5G?
No, the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV run?
The Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.