Samsung Galaxy Grand Prime
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Grand Prime is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Grand Prime at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - G530F, G530FZ, G530Y |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G530F, G530H, G530FZ, G530Y, G531F |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900) - G530F |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 72.1 x 8.6 mm (5.70 x 2.84 x 0.34 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2/5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (Value Edition) |
| GPU | Adreno 306 Mali-400 (Value Edition) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (G530F, G530FZ models) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray, Gold |
| Models | SM-G5306W, SM-G5308W, SM-G5309W, SM-G530BT, SM-G530F, SM-G530FQ, SM-G530FZ, SM-G530FZ, SM-G530H, SM-G531F, SM-G531H, SM-G530T, SM-G530W, SM-G530Y, SM-G530AZ, SM-G531Y, SM-G530T1, SM-G531M, SM-G530A, SM-G530M |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Grand Prime released?
The Samsung Galaxy Grand Prime was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime's display size?
The Samsung Galaxy Grand Prime has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Grand Prime have?
The Samsung Galaxy Grand Prime comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Grand Prime have?
The Samsung Galaxy Grand Prime is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Grand Prime have?
The Samsung Galaxy Grand Prime features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy Grand Prime has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Grand Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy Grand Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Grand Prime run?
The Samsung Galaxy Grand Prime runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2/5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Grand Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Grand Prime at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.