Samsung Galaxy J Max
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J Max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J Max at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 186.9 x 108.8 x 8.7 mm (7.36 x 4.28 x 0.34 in) |
| Weight | 289 g (10.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC8830 |
| CPU | Spreadtrum SC8830 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-T285, SM-T285YD |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J Max released?
The Samsung Galaxy J Max was announced 2016, July.
What is the Samsung Galaxy J Max's display size?
The Samsung Galaxy J Max has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J Max have?
The Samsung Galaxy J Max comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J Max have?
The Samsung Galaxy J Max is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J Max have?
The Samsung Galaxy J Max features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J Max battery capacity?
The Samsung Galaxy J Max has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J Max support 5G?
No, the Samsung Galaxy J Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J Max run?
The Samsung Galaxy J Max runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J Max?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J Max at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN