Samsung Galaxy J
4.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy J is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy J at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 8(900) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 70 x 8.6 mm (5.39 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, dual-video rec. |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Pink |
| Price | About 502 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J released?
The Samsung Galaxy J was announced 2013, December.
What is the Samsung Galaxy J's display size?
The Samsung Galaxy J has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J have?
The Samsung Galaxy J comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J have?
The Samsung Galaxy J is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J have?
The Samsung Galaxy J features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J battery capacity?
The Samsung Galaxy J has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J support 5G?
No, the Samsung Galaxy J does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J run?
The Samsung Galaxy J runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.