Samsung Galaxy J1 4G
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1850 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 4G is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1850 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 4G at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 68.2 x 8.9 mm (5.08 x 2.69 x 0.35 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Blue |
| Models | SM-J120G |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 4G released?
The Samsung Galaxy J1 4G was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy J1 4G's display size?
The Samsung Galaxy J1 4G has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 4G have?
The Samsung Galaxy J1 4G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 4G have?
The Samsung Galaxy J1 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 4G battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 4G has a 1850 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 4G support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 4G run?
The Samsung Galaxy J1 4G runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1 4G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 4G at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN