Samsung Galaxy J1 mini prime
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 mini prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz - J106F/DS Quad-core 1.2 GHz - J106B/DS, J106H/DS chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 mini prime at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - J106F/DS HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J106B/DS HSDPA 900 / 2100 - J106H/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - J106F/DS |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 121.6 x 63.1 x 10.8 mm (4.79 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) - 3G model Android 6.0 (Marshmallow) - LTE model |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz - J106F/DS Quad-core 1.2 GHz - J106B/DS, J106H/DS |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black, White |
| Models | SM-J106F, SM-J106B, SM-J106H, SM-J106M |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 mini prime released?
The Samsung Galaxy J1 mini prime was announced 2016, December.
What is the Samsung Galaxy J1 mini prime's display size?
The Samsung Galaxy J1 mini prime has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J1 mini prime have?
The Samsung Galaxy J1 mini prime comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 mini prime have?
The Samsung Galaxy J1 mini prime is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 mini prime have?
The Samsung Galaxy J1 mini prime features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 mini prime battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 mini prime has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 mini prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 mini prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 mini prime run?
The Samsung Galaxy J1 mini prime runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop) - 3G model Android 6.0 (Marshmallow) - LTE model).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1 mini prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 mini prime at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.