Samsung Galaxy J1 Nxt
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 Nxt is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 Nxt at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 126.6 x 63.1 x 10.8 mm (4.98 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM (J1 mini), 8GB 1GB RAM (J1 Nxt) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Black |
| Models | SM-J105F, SM-j105H, SM-J105H, SM-J105B, SM-J105Y, SM-J105M |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 Nxt released?
The Samsung Galaxy J1 Nxt was announced 2016, February.
What is the Samsung Galaxy J1 Nxt's display size?
The Samsung Galaxy J1 Nxt has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J1 Nxt have?
The Samsung Galaxy J1 Nxt comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 Nxt have?
The Samsung Galaxy J1 Nxt is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 Nxt have?
The Samsung Galaxy J1 Nxt features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 Nxt battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 Nxt has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 Nxt support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 Nxt does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 Nxt run?
The Samsung Galaxy J1 Nxt runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1 Nxt?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 Nxt at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.