Samsung Galaxy J1
4.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1850 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1850 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 68.2 x 8.9 mm (5.08 x 2.69 x 0.35 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DPc |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Blue |
| Models | SM-J100F, SM-J100FN, SM-J100H, SM-J100H/DD, SM-J100H, SM-J100M, SM-J100MU, SM-J100ML, SM-J100VPP, SM-J100Y |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 released?
The Samsung Galaxy J1 was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy J1's display size?
The Samsung Galaxy J1 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 have?
The Samsung Galaxy J1 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 have?
The Samsung Galaxy J1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 has a 1850 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 run?
The Samsung Galaxy J1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.