Samsung Galaxy J2 (2016)
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J2 (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J2 (2016) at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 142.4 x 71.1 x 8 mm (5.61 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC8830 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Models | SM-J210F, SM-J210G, SM-J210H, SM-J210GU |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J2 (2016) released?
The Samsung Galaxy J2 (2016) was announced 2016, July.
What is the Samsung Galaxy J2 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy J2 (2016) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J2 (2016) have?
The Samsung Galaxy J2 (2016) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J2 (2016) have?
The Samsung Galaxy J2 (2016) is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J2 (2016) have?
The Samsung Galaxy J2 (2016) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J2 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy J2 (2016) has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J2 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J2 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J2 (2016) run?
The Samsung Galaxy J2 (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J2 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J2 (2016) at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.