Samsung Galaxy J2 Prime
1.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J2 Prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J2 Prime at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G532F, G532G HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G532M |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - G532F LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700) - G532M LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300) - G532G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 72.1 x 8.9 mm (5.70 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver, Pink |
| Models | SM-G532G, SM-G532M, SM-G532G, SM-G532F, SM-G532MT |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J2 Prime released?
The Samsung Galaxy J2 Prime was announced 2016, November.
What is the Samsung Galaxy J2 Prime's display size?
The Samsung Galaxy J2 Prime has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J2 Prime have?
The Samsung Galaxy J2 Prime comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J2 Prime have?
The Samsung Galaxy J2 Prime is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J2 Prime have?
The Samsung Galaxy J2 Prime features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J2 Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy J2 Prime has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J2 Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy J2 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J2 Prime run?
The Samsung Galaxy J2 Prime runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J2 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J2 Prime at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.