Samsung Galaxy J3 (2016)
5.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J3 (2016) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 , Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - USA chipset, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J3 (2016) at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 142.3 x 71 x 7.9 mm (5.60 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) or Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 Exynos 3475 Quad (28 nm) - USA |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - USA |
| GPU | Mali-400 Mali-T720 - USA |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Dual | 8 MP, f/2.2, AF 5 MP, f/2.2, AF - USA |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Dual | 2 MP (USA) 5 MP, f/2.2 (all other regions) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0/4.1, A2DP, LE |
| GPS | 4.0/4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Yes (market dependent) |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J320H, SM-J3109, SM-J320FN, SM-J320P, SM-J320F, SM-J320M, SM-J320Y, SM-J320A, SM-J320G, SM-J327T1, SM-J320V, SM-J320YZ, SM-J320W8, SM-J320ZN, SM-J320N0 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J3 (2016) released?
The Samsung Galaxy J3 (2016) was announced 2015, November.
What is the Samsung Galaxy J3 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy J3 (2016) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J3 (2016) have?
The Samsung Galaxy J3 (2016) is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J3 (2016) have?
The Samsung Galaxy J3 (2016) is available with 8GB / 5GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J3 (2016) have?
The Samsung Galaxy J3 (2016) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J3 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy J3 (2016) has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J3 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J3 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J3 (2016) run?
The Samsung Galaxy J3 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop) or Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J3 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J3 (2016) at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.