Samsung Galaxy J3 (2017)
5.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J3 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J3 (2017) at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.2 mm (5.64 x 2.77 x 0.32 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | PLS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Blue |
| Models | SM-J330F, J330F, J330G, SM-J330G, SM-J330FN, SM-J3308, SM-J327F, SM-S337TL, SM-J3300, SM-J330L, SM-J327U |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J3 (2017) released?
The Samsung Galaxy J3 (2017) was announced 2017, June.
What is the Samsung Galaxy J3 (2017)'s display size?
The Samsung Galaxy J3 (2017) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J3 (2017) have?
The Samsung Galaxy J3 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J3 (2017) have?
The Samsung Galaxy J3 (2017) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J3 (2017) have?
The Samsung Galaxy J3 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J3 (2017) battery capacity?
The Samsung Galaxy J3 (2017) has a 2400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J3 (2017) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J3 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J3 (2017) run?
The Samsung Galaxy J3 (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J3 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J3 (2017) at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.