Samsung Galaxy J3 (2018)
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J3 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J3 (2018) at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA unlocked; Canada HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 14(700) - USA unlocked; AT&T LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 66(1700/2100) - Canada |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 70.1 x 8.9 mm (5.62 x 2.76 x 0.35 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | SM-J337U, SM-J337W, SM-J337A, SM-J337R, SM-J337T, SM-J337P, SM-J337AZ |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J3 (2018) released?
The Samsung Galaxy J3 (2018) was announced 2018, June.
What is the Samsung Galaxy J3 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy J3 (2018) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J3 (2018) have?
The Samsung Galaxy J3 (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J3 (2018) have?
The Samsung Galaxy J3 (2018) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J3 (2018) have?
The Samsung Galaxy J3 (2018) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J3 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy J3 (2018) has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J3 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J3 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J3 (2018) run?
The Samsung Galaxy J3 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J3 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J3 (2018) at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.