Samsung Galaxy J3 Emerge
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J3 Emerge is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 - Sprint Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 - BoostMobile, Cricket, T-Mobile chipset, a 5 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J3 Emerge at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 140.9 x 70.1 x 8.7 mm (5.55 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) Android 7.0 (Nougat) - Amp Prime 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) - Sprint Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) - BoostMobile, Cricket, T-Mobile |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 - Sprint Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 - BoostMobile, Cricket, T-Mobile |
| GPU | Adreno 505 - Sprint Adreno 308 - BoostMobile, Cricket, T-Mobile |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps (J3 Emerge, J3 Eclipse, Galaxy J3 Prime); 720p@30fps (Amp Prime 2) |
| Single | 5 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (operator dependant) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black |
| Models | SM-J327A, SM-J327, SM-J327T, SM-J327V, SM-J327P, SM-J327W |
| Price | About 235 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J3 Emerge released?
The Samsung Galaxy J3 Emerge was announced 2017, January.
What is the Samsung Galaxy J3 Emerge's display size?
The Samsung Galaxy J3 Emerge has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J3 Emerge have?
The Samsung Galaxy J3 Emerge comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J3 Emerge have?
The Samsung Galaxy J3 Emerge is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J3 Emerge have?
The Samsung Galaxy J3 Emerge features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J3 Emerge battery capacity?
The Samsung Galaxy J3 Emerge has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J3 Emerge support 5G?
No, the Samsung Galaxy J3 Emerge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J3 Emerge run?
The Samsung Galaxy J3 Emerge runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow) Android 7.0 (Nougat) - Amp Prime 2).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J3 Emerge?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J3 Emerge at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.