Samsung Galaxy J4
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J4 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J4 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 - India, Pakistan |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - India, Pakistan |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 77.2 x 8.1 mm (5.97 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Orchid Gray |
| Models | SM-J400G, SM-J400F, SM-J400M |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J4 released?
The Samsung Galaxy J4 was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy J4's display size?
The Samsung Galaxy J4 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J4 have?
The Samsung Galaxy J4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J4 have?
The Samsung Galaxy J4 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J4 have?
The Samsung Galaxy J4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J4 battery capacity?
The Samsung Galaxy J4 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J4 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J4 run?
The Samsung Galaxy J4 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J4 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.