Samsung Galaxy J4 Core
3.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1480
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J4 Core is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J4 Core at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J410F/DS HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - J410G/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - J410F/DS LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - J410G/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 160.6 x 76.1 x 7.9 mm (6.32 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~274 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | SM-J410D, SM-J410F, SM-J410G |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J4 Core released?
The Samsung Galaxy J4 Core was announced 2018, November.
What is the Samsung Galaxy J4 Core's display size?
The Samsung Galaxy J4 Core has a 6.0 inches display with 720 x 1480 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J4 Core have?
The Samsung Galaxy J4 Core comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J4 Core have?
The Samsung Galaxy J4 Core is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J4 Core have?
The Samsung Galaxy J4 Core features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J4 Core battery capacity?
The Samsung Galaxy J4 Core has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J4 Core support 5G?
No, the Samsung Galaxy J4 Core does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J4 Core run?
The Samsung Galaxy J4 Core runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J4 Core?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J4 Core at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.