Samsung Galaxy J4+
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1480
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J4+ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J4+ at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J415F/DS, J415FN/DS HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - J415G/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - J415F/DS, J415FN/DS LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - J415G/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 76.9 x 7.9 mm (6.35 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~274 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass - North America Accelerometer, proximity - other markets ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Pink, Blue |
| Models | SM-J415F, SM-J415FN, SM-J415G, SM-J415GN |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J4+ released?
The Samsung Galaxy J4+ was announced 2018, September.
What is the Samsung Galaxy J4+'s display size?
The Samsung Galaxy J4+ has a 6.0 inches display with 720 x 1480 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J4+ have?
The Samsung Galaxy J4+ is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J4+ have?
The Samsung Galaxy J4+ is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J4+ have?
The Samsung Galaxy J4+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J4+ battery capacity?
The Samsung Galaxy J4+ has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J4+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy J4+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J4+ run?
The Samsung Galaxy J4+ runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J4+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J4+ at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN