Samsung Galaxy J5 (2016)
1.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J5 (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J5 (2016) at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 145.8 x 72.3 x 8.1 mm (5.74 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (market dependant) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Rose Gold |
| Models | SM-J510F, SM-J510G, SM-J510FN, SM-J510Y, SM-J510M, SM-J510GN, SM-J510H, SM-J510MN, SM-J5108, SM-J510UN, SM-J510L, SM-J510S, SM-J510FQ, SM-J510K |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J5 (2016) released?
The Samsung Galaxy J5 (2016) was announced 2016, March.
What is the Samsung Galaxy J5 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy J5 (2016) has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J5 (2016) have?
The Samsung Galaxy J5 (2016) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J5 (2016) have?
The Samsung Galaxy J5 (2016) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J5 (2016) have?
The Samsung Galaxy J5 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J5 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy J5 (2016) has a 3100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J5 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J5 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J5 (2016) run?
The Samsung Galaxy J5 (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J5 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J5 (2016) at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.