Samsung Galaxy J5 Prime
5.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J5 Prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J5 Prime at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - EMEA, India LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300) - Australia |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 142.8 x 69.5 x 8.1 mm (5.62 x 2.74 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio; recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-G570F, SM-G570F/DD, SM-G570F, SM-G570Y, SM-G570M |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J5 Prime released?
The Samsung Galaxy J5 Prime was announced 2016, September.
What is the Samsung Galaxy J5 Prime's display size?
The Samsung Galaxy J5 Prime has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J5 Prime have?
The Samsung Galaxy J5 Prime comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J5 Prime have?
The Samsung Galaxy J5 Prime is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J5 Prime have?
The Samsung Galaxy J5 Prime features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J5 Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy J5 Prime has a 2400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J5 Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy J5 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J5 Prime run?
The Samsung Galaxy J5 Prime runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J5 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J5 Prime at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.