Samsung Galaxy J5
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J5 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 142.1 x 71.8 x 7.9 mm (5.59 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J500F, SM-J500G, SM-J500FN, SM-J500Y, SM-J500M, J500S, SM-J500H, SM-J5007, J5, SM-J500N0, SM-J5008 |
| Price | About 74 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J5 released?
The Samsung Galaxy J5 was announced 2015, June.
What is the Samsung Galaxy J5's display size?
The Samsung Galaxy J5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J5 have?
The Samsung Galaxy J5 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J5 have?
The Samsung Galaxy J5 is available with 8GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J5 have?
The Samsung Galaxy J5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J5 battery capacity?
The Samsung Galaxy J5 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J5 run?
The Samsung Galaxy J5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J5 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN