Samsung Galaxy J7 (2016)
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 (2016) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) , Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (market dependent for dual-SIM model) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Rose Gold |
| Models | SM-J710FN, SM-J710F, SM-J710H, SM-J710M, SM-J710GN, SM-J710MN, SM-J710K, SM-J7108, SM-J710FQ |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 (2016) released?
The Samsung Galaxy J7 (2016) was announced 2016, March.
What is the Samsung Galaxy J7 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy J7 (2016) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 (2016) have?
The Samsung Galaxy J7 (2016) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 (2016) have?
The Samsung Galaxy J7 (2016) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 (2016) have?
The Samsung Galaxy J7 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 (2016) has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 (2016) run?
The Samsung Galaxy J7 (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 (2016) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.