Samsung Galaxy J7 (2017)
7.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 (2017) at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 74.8 x 8 mm (6.00 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Rose Gold |
| Models | SM-J730F, SM-J730FM, SM-S727VL, SM-J730K |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 (2017) released?
The Samsung Galaxy J7 (2017) was announced 2017, June.
What is the Samsung Galaxy J7 (2017)'s display size?
The Samsung Galaxy J7 (2017) has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 (2017) have?
The Samsung Galaxy J7 (2017) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 (2017) have?
The Samsung Galaxy J7 (2017) is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 (2017) have?
The Samsung Galaxy J7 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 (2017) battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 (2017) has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 (2017) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 (2017) run?
The Samsung Galaxy J7 (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 (2017) at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.