Samsung Galaxy J7 Duo
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 Duo is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 Duo at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 77.2 x 8.2 mm (6.04 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7885 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.9, AF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Yes |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, White |
| Models | SM-J720F, SM-J720M |
| Price | About 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 Duo released?
The Samsung Galaxy J7 Duo was announced 2018, April.
What is the Samsung Galaxy J7 Duo's display size?
The Samsung Galaxy J7 Duo has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 Duo have?
The Samsung Galaxy J7 Duo comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 Duo have?
The Samsung Galaxy J7 Duo is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 Duo have?
The Samsung Galaxy J7 Duo features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 Duo battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 Duo has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 Duo support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 Duo run?
The Samsung Galaxy J7 Duo runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 Duo at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN