Samsung Galaxy J7 Prime
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 Prime is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 Prime at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75 x 8 mm (5.97 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Models | SM-G610F, SM-G610Y, SM-G610M, SM-J727T1, SM-G610S, SM-G611S, SM-G611L |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 Prime released?
The Samsung Galaxy J7 Prime was announced 2016, August.
What is the Samsung Galaxy J7 Prime's display size?
The Samsung Galaxy J7 Prime has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 Prime have?
The Samsung Galaxy J7 Prime comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 Prime have?
The Samsung Galaxy J7 Prime is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 Prime have?
The Samsung Galaxy J7 Prime features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 Prime battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 Prime has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 Prime support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 Prime run?
The Samsung Galaxy J7 Prime runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 Prime?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 Prime at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN