Samsung Galaxy J7 V
5.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 V is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 V at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 76.2 x 8.6 mm (5.96 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 167.3 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray (Verizon), Black (Sprint) |
| Models | SM-J727V, SM-J727P, SM-J727T, SM-J727F, SM-J727U, SM-J727S, SM-J727VPP, SM-J727AZ, SM-S727VL |
| Price | About 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 V released?
The Samsung Galaxy J7 V was announced 2017, March.
What is the Samsung Galaxy J7 V's display size?
The Samsung Galaxy J7 V has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 V have?
The Samsung Galaxy J7 V comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 V have?
The Samsung Galaxy J7 V is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 V have?
The Samsung Galaxy J7 V features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 V battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 V has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 V support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 V run?
The Samsung Galaxy J7 V runs Android 7.0 (full: Android 7.0.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 V?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 V at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.